چطوری ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟ 1402

چطوری ماشین لباسشویی را تمیز کنیم

راهنمای تميز كردن ماشين لباسشويي ال جی و ماشین لباسشویی سامسونگ در منزل

با توجه به افزایش قیمت لوازم خانگی بخصوص انواع ماشین لباسشویی اورجینال شرایط نگهداری از آنها بسیار مهم شده است. همچنین به دلیل سختی جابجایی این وسیله تمیز کردن لباسشویی در منزل اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در این مقاله آموزش تمیز کردن لباسشویی در منزل را با ساده ترین مواد موجود در بازار یاد خواهید گرفت.

تمیز کردن ماشین لباسشویی در منزل

 

این اتفاق ممکن برای خیلی از ما ها که ماشین لباسشویی داریم پیش آمده باشد که بعد از یک مدت استفاده از ماشین لباسشویی به دلیل بوی بد و نامطبوع ماشین لباسشویی و یا داشتن جرم در قسمت جا‌پودری، مواد شوینده و همچنین لاستیک های مخزن ماشین لباسشویی، این سوال برای ما پیش‌آمده باشد که چطور لاستیک ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟ چگونه ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟ یا اینکه چگونه جاپودری ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟ چگونه فیلتر ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟ این سوال ها ممکن برای هر یک از ما ها پیش‌آمده باشد.

زیرا انواع ماشین لباسشویی نیز مانند سایر لوازم خانگی برقی نیاز به شستشو دارد و باید هر چند وقت یک بار تمیز شود تا ماشین لباسشویی بوی بدی نگیرد. بنابراین باید ابتدا با نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی آشنا باشیم. همان طور که می دانید بسته به نوع ماشین لباسشویی و همچنین برند ماشین لباسشویی نحوه شستشو متفاوت است. مثلا برای ماشین لباسشویی سامسونگ از یک روش برای شستشو استفاده می شود و برای ماشین لباسشویی ال جی از یک روش دیگر برای شستشوی آن استفاده می کنیم. که در این مقاله شما را با انواع روش های شستشوی خانگی و اتوماتیک ماشین لباسشویی آشنا می کنیم، تا بتوانید خودتان در منزل براحتی این کار را انجام دهید.

فهرست مطالب:

  

چگونه داخل ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟

همان‌طور که می‌دانید دو روش برای شستشوی ماشین لباسشویی وجود دارد، یکی روش شستشوی سنتی ماشین لباسشویی و دیگری روش اتوماتیک؛ که بعضی‌ها از روش‌های شستشوی سنتی استفاده می‌کنند و بعضی‌ها هم از روش‌های اتوماتیک که در گزینه‌های داخل ماشین لباسشویی موجود است استفاده می‌کنند. زیرا باید حداقل هر سه ماه یک‌بار ماشین لباسشویی را ضدعفونی و جرم‌گیری کنیم، تا باکتری‌ها و میکروب‌های داخل ماشین لباسشویی از بین برود. یا در مواقعی که دیدید ماشین لباسشویی بوی نامطبوعی می‌دهد می‌توانید اقدام به تمیز کردن ماشین لباسشویی کنید. که ابتدا روش‌های سنتی‌ای که برای نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی موجود است را بیان می‌کنیم:

جوش شیرین برای ماشین لباسشویی

چگونه با جوش شیرین ماشین لباسشویی را تمیز کنیم:

روش‌های سنتی زیادی برای شستشوی ماشین لباسشویی موجود است. که بعضی از این روش‌ها در بین مردم بیشتر رواج دارد. مانند روش جوش‌شیرین برای ماشین لباسشویی؛ استفاده از جوش‌شیرین یک روش مناسب و سنتی است که از قدیم برای ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی از این روش استفاده شده است. حالا شاید برای شما هم این سؤال پیش بیایید که، آیا جوش‌شیرین برای ماشین لباسشویی مضر است؟ باید بگویم که نه، جوش‌شیرین برای ماشین لباسشویی ضرری ندارد بلکه بوی نامطبوع ماشین لباسشویی را از بین می‌برد. برای شستشوی ماشین لباسشویی با جوش‌شیرین باید مراحل زیر را انجام دهیم:

 • ابتدا جوش‌شیرین را به‌اندازه یک دوم پیمانه داخل یک ظرف می‌ریزیم و با یک چهارم پیمانه آب به خوبی مخلوط می‌کنیم. سپس از قسمت جاپودری آن را داخل ماشین لباسشویی می‌ریزیم.
 • بعد درجه حرارت ماشین لباسشویی را روی بیشترین درجه حرارت که بالای 60 درجه سانتی‌گراد است بگذارید. که معمولاً 90 درجه سانتی‌گراد برای این کار مناسب است، قرار می‌دهیم. تا به خوبی میکروب‌ها و باکتری‌های موجود در ماشین لباسشویی در حرارت بالا از بین بروند.
 • سپس استارت چرخه شستشوی ماشین لباسشویی را می‌زنیم و اجازه می‌دهیم به مدت تقریباً یک ساعت این مراحل شستشو ادامه پیدا کند. که بهتر است از گزینه شستشو روزانه برای این کار استفاده کتید زیرا معمولاً حدود 60 دقیقه طول می‌کشد.
 • در آخر ماشین لباسشویی به خوبی ضدعفونی شده و بوی نامطبوع آن از بین خواهد رفت. حالا درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید تا خشک شود.

تمیز کردن ماشین لباسشویی با سرکه:

تمیز کردن داخل ماشین لباسشویی با سرکه یکی دیگر از روش‌های شتشوی سنتی ماشین لباسشویی است. برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سرکه مانند تمیز کردن ماشین لباسشویی با جوش‌شیرین باید تمام مراحل بالا را طی کرد. البته می‌توانید از ترکیب این دو روش یعنی تمیز کردن ماشین لباسشویی با سرکه و جوش‌شیرین نیز استفاده کنید. که در این روش هم جرم‌زدایی می‌شود و هم بوی نامطبوع ماشین لباسشویی از بین می‌رود. که برای تمیز کردن ماشین لباسشویی با سرکه بدین‌صورت عمل می‌کنیم:

 • ابتدا یک لیوان سرکه سفید را داخل محفظه جاپودری ماشین لباسشویی بریزید.
 • سپس چرخه شستشوی ماشین لباسشویی را روی شستشوی روزانه حداقل 60 دقیقه قرار دهید.
 • بعد درجه حرارت ماشین لباسشویی را روی بالاترین درجه قرار دهید تا دمای بالای آب باعث از بین بردن قارچ‌ها و میکروب‌های داخل محفظه ماشین لباسشویی شود. که این دما باید بالای 60 درجه سانتی‌گراد باشد.
 • سپس اجازه دهید تا چرخه شستشو کامل شود، بعد از اتمام شستشو درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید تا خوب خشک شود، داخل محفظه ماشین لباسشویی را با یک دستمال می‌توانید خشک کنید.

چطور لاستیک ماشین لباسشویی را تمیز کنیم

مقدار جوش شیرین و سرکه برای ماشین لباسشویی؟

از یک پیمانه مشخص استفاده کنید و نسبت به آن پیمانه مقدار جوش‌شیرین و سرکه را تعیین کنید. اگر پیمانه ندارید از یک لیوان استفاده کنید و نسبت به آن لیوان مقادیر مشخص شده را اندازه‌گیری کنید. برای یک دوم پیمانه جوش‌شیرین باید یک چهارم پیمانه آب داخل آن بریزید و به خوبی با هم مخلوط کنید تا با هم ترکیب شوند. و برای سرکه هم از یک لیوان متوسط می‌توانید استفاده کنید و مقدار مورد نیاز آن یک لیوان است. و برای تمیز کردن ماشین لباسشویی با سرکه و جوش‌شیرین، باید از 2 پیمانه سرکه، یک چهارم پیمانه آب و یک چهارم پیمانه جوش‌شیرین استفاده کنید.

نحوه تميز كردن ماشين لباسشويي اتوماتیک:

یکی دیگر از روش‌های شستشوی ماشین لباسشویی به صورت اتوماتیک است، که در این روش از دکمه‌های روی ماشین لباسشویی برای این کار استفاده می‌کنیم. در ماشین لباسشویی‌های جدید گزینه‌ای به نام Tub Clean و یا Eco drum clean موجود است که مخصوص شستشوی دیگ ماشین لباسشویی است. البته این گزینه در ماشین لباسشویی‌های مختلف کمی متفاوت است. برای شستشوی ماشین لباسشویی به صورت اتوماتیک بدین‌صورت عمل می‌کنیم:

  • ابتدا پودر مخصوص ضدعفونی‌کننده ماشین لباسشویی و ضد رسوب را داخل جاپودری ماشین لباسشویی بریزید. البته بعضی‌ها از قرص‌های شستشو نیز استفاده می‌کنند.
  • سپس مخزن ماشین لباسشویی را تخلیه کنید.
  • بعد ماشین لباسشویی را روی درجه حرارت بالای 60 درجه تنظیم کنید. زیرا در حرارت بالا میکروب‌ها از بین می‌روند.
  • و ماشین لباسشویی را روی شستشوی Eco drum clean قرار دهید. این گزینه مخصوص شستشوی داخل دیگ ماشین لباسشویی است.
  • بعد از اتمام مراحل شستشو، درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید تا فضای داخلی آن به خوبی خشک شود.

چطوری ماشین لباسشویی ال جی را تمیز کنیم ال جی

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی ال جی؟

همان‌طور که می‌دانید نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی با توجه به نوع برند و مدل آن ماشین لباسشویی متفاوت است. برای اینکه با نحوه تمیز کردن انواع ماشین لباسشویی آشنا شوید ابتدا باید مدل ماشین لباسشویی خود را بدانید، زیرا گزینه های تمیز کردن ماشین لباسشویی در هر لباسشویی متفاوت است. قسمت های قابل شستشو در ماشین لباسشویی ال جی LG، یکی نحوه تميز كردن فيلتر ماشين لباسشويي ال جی است، دوم نحوه شستشو دیگ ماشین لباسشویی و جاپودری ماشین لباسشویی است. زیرا جاپودری هم به مرور زمان که از پودرهای شوینده استفاده می کنیم، جرم می گیرد و دچار کپک می شود. بنابراین باید حتما ضدعفونی و تمیز شود. در اینجا به نحوه شستشو ماشین لباسشویی ال جی 8 کیلوئی مدل FH4G6 می پردازیم. 

 • ابتدا مقداری پودر شستشو مخصوص دیگ ماشین لباسشویی که برای رسوب‌گیری و ضدعفونی کردن مناسب است، داخل جاپودری بریزید.
 • سپس مطمئن باشید که لباسی داخل لباسشویی نباشد.
 • بعد دکمه TUB CLEAN را فشار دهید تا عملیات شستشو شروع شود.
 • بعد از اتمام مراحل شستشو با یک دستمال و یا یک ابر داخل محفظه را خشک کنید، و درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید تا کاملا خشک شود.
 • می توانید با دستمال درزهای بین لاستیک ماشین لباسشویی را نیز تمیز کنید زیرا ممکن است جرم هایی در بین درزهای لاستیک ماشین لباسشویی مانده باشد که تمیز نشده است.

این نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی در اکثر ماشین لباسشویی ها به همین ترتیب می باشد. فقط ممکن است تفاوت جزئی در دکمه مربوط به تمیز کردن که بر روی ماشین لباسشویی است داشته باشد. 

برنامه شستشوی دیگ ماشین لباسشویی ال جی

نتیجه گیری:

با توجه به اینکه با تمام روش های نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی آشنا شدیم. به این نتیجه می رسیم که، بعد از هر ماه و یا هر سه ماه یک‌بار، البته بسته به اینکه ماشین لباسشویی جرم‌گرفته باشد یا نه و همچنین بوی نامطبوعی بدهد، باید ماشین لباسشویی را تمیز کنیم. زیرا بعضی مواقع کثیف بودن ماشین لباسشویی باعث ایجاد لکه های سیاه بر روی لباس می شود. و همچنین باعث ایجاد باکتری و قارچ در ماشین لباسشویی می شود. که با شستن و ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی می توانید جرم های موجود در دیگ ماشین لباسشویی، لاستیک های دور دیگ ماشین لباسشویی، فیلتر ماشین لباسشویی و همچنین جاپودری ماشین لباسشویی از ایجاد میکروب و باکتری در ماشین لباسشویی جلوگیری کنید. و این کار باعث می شود طول عمر مفید ماشین لباسشویی نیز افزایش پیدا کند. و همچنین حتما بعد از اتمام کار ماشین لباسشویی، بلافاصله لباس ها را از ماشین لباسشویی خارج کنید و حتما درب ماشین لباسشویی را باز کنید تا محفظه درون آن خشک شود؛ و هم می توانید با یک حوله یا اسفنج آن محیط را خشک کنید. زیرا رطوبت یکی از عوامل مهم در ایجاد قارچ و باکتری است.

از دست ندهید
نحوه خرید ماشین ظرفشویی

دیدگاهتان را بنویسید