8 فعالیت دوستدار محیط زیست برای جشن گرفتن روز جهانی محیط زیست با فرزندتان

روز جهانی محیط زیست هر ساله برای افزایش آگاهی در مورد مسائل زیست محیطی جشن گرفته می شود. این فعالیت های ساده DIY را با فرزندتان امتحان کنید و برای محیط زیست تلاش کنید

برای والدین مهم است که اهمیت حفظ محیط زیست را به فرزندان خود بیاموزند زیرا این امر به شما کمک می کند. آنها در مورد مسائل دنیای واقعی یاد می گیرند، از طبیعت قدردانی می کنند و از منابع طبیعی با دقت استفاده می کنند.

در اینجا هشت فعالیت دوستدار محیط زیست وجود دارد که شما و فرزندتان باید در آخر هفته قبل از روز محیط زیست امتحان کنید (توصیه می شود نظارت والدین).

1. خانه پرنده جعبه کفش

با ایجاد یک خانه پرنده در بالکن خود از پرندگان دعوت کنید تا با شما زندگی کنند. پرندگان موجوداتی شاد و اجتماعی هستند و می توانند همراه خوبی برای فرزند شما باشند.

چیزهایی که نیاز دارید:

 • جعبه کفش
 • قیچی، نوار ویولن سل
 • رشته

زمان: 5 دقیقه

نحوه:  قوی>از نوار سل استفاده کنید تا درب جعبه را محکم ببندید. در یک طرف جعبه، یک سوراخ دایره ای به قطر حدود 3 اینچ ایجاد کنید. اگر آن را آویزان می کنید، با نوار ویولن سل، سیم ها را به بالا وصل کنید. از طرف دیگر، جعبه را روی لبه پنجره یا گوشه بالکن خود قرار دهید.

2. پاک کننده آنزیم میوه

بسیاری از ضایعات مواد غذایی، از جمله پوست میوه، از آشپزخانه شما به محل دفن زباله می رود. با ساخت آنزیم‌های میوه، کودک شما می‌تواند یاد بگیرد که از پوست میوه‌ها دوباره استفاده کند و مواد پاک‌کننده ارگانیک بسازد.

از دست ندهید
کیک پنیر انبه بدون تخم مرغ (دستور تهیه کیک پنیر فوق العاده آسان!)

چیزهایی که شما نیاز دارید: 

 • استفاده از پلاستیک ضد هوا. ظرف
 • شکر قهوه ای
 • پوست میوه

زمان مصرف:۱ هفته

نحوه: پوست میوه‌ها را که طی ۲ تا ۳ روز جمع‌آوری شده‌اند در یک ظرف پلاستیکی دربسته قرار دهید. به این مقدار یک قاشق چای خوری پودر انگور یا شکر قهوه ای اضافه کنید. بگذارید یک هفته در یک گوشه خنک و خشک بماند. مخلوط شروع به تخمیر می کند. درب ظرف را یک روز در میان باز کنید تا گازی که از پوست خارج می شود خارج شود. پس از یک هفته، می توانید مایع را فیلتر کرده و به عنوان یک ماده تمیز کننده خانگی از آن استفاده کنید.

3. سطل کمپوست

از ضایعات مواد غذایی نیز می توان برای تهیه کمپوست استفاده کرد. این کمپوست می‌تواند جایگزین کودهای شیمیایی شود که بر محیط‌زیست تأثیر منفی می‌گذارند.

موارد مورد نیاز: 

 • سطل پلاستیکی استفاده شده/ سطل درب دار
 • شئی تیز برای سوراخ کردن سوراخ
 • خاک شل
 • پوست میوه و سبزیجات
 • دوغ/آب
 • کاغذ

زمان: 1 ماه

نحوه: چند سوراخ در پایه ایجاد کنید و کناره های یک سطل در قسمت سایه ای از باغ یا بالکن خود قرار دهید. پوست میوه و سبزیجات، تفاله قهوه یا برگ های چای استفاده شده را اضافه کنید. مقداری کاغذ خرد شده اضافه کنید.

لایه ای با کمی خاک بپوشانید. هر 5 روز یکبار آب یا کمی دوغ بپاشید تا مرطوب بماند. آن را همیشه پوشیده نگه دارید. هر 4 روز یکبار شمع را بچرخانید تا هوادهی شود.

ضایعات آشپزخانه، خاک و کاغذ را یک روز در میان اضافه کنید تا سطل پر شود. وقتی پر شد روی آن را با یک لایه خاک بپوشانید و به مدت 4 هفته کنار بگذارید. در پایان دوره، خواهید دید که ضایعات شکسته شده و خاکی خرد شده دارید.

از دست ندهید
کیک قهوه (با خامه قهوه اختیاری آیسینگ)

4. نمودار بازی بازیافت

نمودار بازی بازیافت می‌تواند راهی سرگرم‌کننده برای آموزش مدیریت زباله‌های جامد به فرزندتان باشد. این فعالیت می‌تواند به کودک شما کمک کند تا نحوه تفکیک زباله‌های خانگی را بیاموزد.

موارد مورد نیاز: 

زمان: 30 دقیقه

نحوه:تصاویری از وسایل مختلف خانه که از مواد مختلف ساخته شده اند بکشید. سپس، 5 کادر نشان دهنده انواع مختلف ضایعات، یکی برای زباله های مواد غذایی، فلز، شیشه، پلاستیک و کاغذ بکشید. از نمودار بازیافت قابل چاپ برای آموزش اصول مدیریت زباله به فرزندتان استفاده کنید.

5. کیسه کاغذی

کاغذ یک منبع پرهزینه است زیرا از پردازش چوب به دست آمده از بریدن درختان تولید می شود. به کودک خود بیاموزید که از روزنامه های قدیمی کیسه درست کند. آنها مد روز هستند و راهی عالی برای آموزش به فرزندتان برای صرفه جویی در درختان و پول.

چیزهایی که شما نیاز دارید: 

 • روزنامه های قدیمی

 • چسب، قیچی
 • بند کفش یا طناب قدیمی

زمان:  30 دقیقه

چگونه:  سه ورق کاغذ کامل را تا کنید تا شبیه یک مستطیل شود. لبه سمت چپ را روی سمت راست بچسبانید. در تمام اضلاع مستطیل چین ایجاد کنید. برای ساختن پایه مستطیل، لبه های هر دو طرف را در امتداد چین ها به سمت داخل، تقریباً 3 اینچ تا کنید. 2 فلاپ را تا کنید و یکی روی دیگری بچسبانید. سوراخ هایی تقریباً یک اینچی از بالا ایجاد کنید تا یک طناب برای دسته قرار دهید. این روند را در طرف مقابل نیز تکرار کنید.

6. تغذیه پرنده Tetra-pack

تغذیه پرنده DIY روش خوبی برای دعوت پرندگان به خانه است. به فرزندتان نشان دهید که چگونه می‌تواند در هماهنگی با طبیعت رشد کند.

چیزهایی که نیاز دارید: 

 • تترا بسته ۱ لیتری
 • یک طناب نازک
 • تغذیه پرندگان (میوه های خشک، برنج، انواع توت ها، آجیل)

زمان: 10- 15 دقیقه

نحوه:در یک طرف بسته، حدود 2 اینچ از پایین، یک سوراخ نیم دایره ای 3 اینچی را برش دهید. یک طناب را از قسمت بالایی عبور دهید. بسته را با خوراک پرندگان پر کنید و آن را به درخت یا روی کوره پنجره خود آویزان کنید.

7. سطل های رنگی

تفکیک زباله های خشک و مرطوب برای بازیافت ضروری است. این تضمین می کند که زباله کمتری به محل دفن زباله می رود. این فعالیت به کودک شما اهمیت تفکیک زباله در خانه را آموزش می دهد.

چیزهایی که نیاز دارید:

 • 2 سطل کوچک

زمان: 4 ساعت

نحوه: یک سطل را رنگ کنید سبز و دیگری آبی. اجازه دهید تا خشک شوند. با استفاده از رنگ مشکی، “ضایعات مرطوب” را روی سطل سبز رنگ و “ضایعات خشک” را روی سطل آبی بکشید. به کودک خود بگویید زباله های آشپزخانه را مرتب کند و اقلام خشک و مرطوب را در سطل های مربوطه قرار دهد.

8. جای کتاب جعبه مقوایی

این فعالیت به کودک شما کمک می‌کند تا یاد بگیرد که از چیزها دوباره استفاده کند و میزش را مرتب نگه دارد.

چیزهایی که نیاز دارید:

 • جعبه غلات
 • قیچی
 • کاغذ رنگی و چسب

زمان: 30 دقیقه

نحوه:یک جعبه غلات قدیمی را با زاویه 45 درجه به دو نیم کنید. کاغذ رنگی را در دو طرف بیرونی بچسبانید تا یک نگهدارنده شاد بسازید که بتوانید کتاب‌های خود را در آن قرار دهید.

ما مطمئن هستیم که این فعالیت‌ها به کودک اهمیت بازیافت را درک می کند و برای منابع محدود روی زمین ارزش قائل است. به یاد داشته باشید که منابع برای همیشه ماندگار نیستند. با این حال، با برنامه ریزی مناسب و روش های سازگار با محیط زیست، می توانید سهم خود را برای محیط زیست انجام دهید.

به عنوان والدین، بیایید الهام بخش فرزندانمان برای عشق ورزیدن به زمین باشیم. فرزندان خود را تشویق کنید تا در مسابقه ویدیویی 1 دقیقه ای برای کودکان شرکت کنند. اینجا برای جزئیات بیشتر.
از دست ندهید
کیک مرد پیانو

دیدگاهتان را بنویسید